Vort slægtsregister

Hans Nielsen

Mand 1830 -


Generationer:      Standard    |    Lodret    |    Kompakt    |    Boks    |    Kun tekst    |    Anetavle    |    Viftediagram    |    Medie

Generation: 1

  1. 1.  Hans Nielsen blev født 8 jun. 1830, Sønderskov, Folding, Ribe (søn af Niels Andersen og Bodild Pedersdatter).

Generation: 2

  1. 2.  Niels Andersen blev født 1787, Sønderskov, Folding, Ribe; døde 21 apr. 1842, Sønderskov Skovhus, Folding, Ribe; blev begravet 28 apr. 1842, Folding, Ribe.

    Niels blev gift med Bodild Pedersdatter 28 sep. 1816, Folding, Ribe. Bodild (datter af Peder Jørgensen og Anna Sophie Lauritsdatter) blev født 2 mar. 1797, Karkovgård, Seem, Ribe; døde 24 dec. 1864, Nørbølling, Folding, Ribe; blev begravet 3 jan. 1865, Folding, Ribe. [Gruppeskema]


  2. 3.  Bodild Pedersdatter blev født 2 mar. 1797, Karkovgård, Seem, Ribe (datter af Peder Jørgensen og Anna Sophie Lauritsdatter); døde 24 dec. 1864, Nørbølling, Folding, Ribe; blev begravet 3 jan. 1865, Folding, Ribe.
    Børn:
    1. Ane Sophia Nielsdatter blev født 6 sep. 1817, Sønderskov, Folding, Ribe.
    2. Gregersine Nielsen blev født 7 nov. 1819, Sønderskov, Folding, Ribe; døde 16 mar. 1895, Bobøl, Føvling, Ribe; blev begravet 25 mar. 1895, Føvling, Ribe.
    3. Anders Nielsen blev født 4 apr. 1822, Sønderskov, Folding, Ribe.
    4. Peder Møller Nielsen blev født 2 nov. 1824, Sønderskov, Folding, Ribe.
    5. Joakim Nielsen blev født 19 jun. 1827, Sønderskov, Folding, Ribe.
    6. 1. Hans Nielsen blev født 8 jun. 1830, Sønderskov, Folding, Ribe.
    7. Jens Jacob Nielsen blev født 20 jul. 1833, Sønderskov, Folding, Ribe.
    8. Laurids Nielsen blev født 14 feb. 1836, Sønderskov, Folding, Ribe.
    9. Thrine Kirstine Nielsen blev født 27 jun. 1838, Sønderskov, Folding, Ribe; døde 9 feb. 1915, Tobøl, Føvling, Ribe.
    10. Kristian Nielsen blev født 11 mar. 1842, Sønderskov, Folding, Ribe.


Generation: 3

  1. 6.  Peder Jørgensen blev født 3 feb. 1770, Seem, Ribe (søn af Jørgen Thomasen \ Thomsen og Anna Kirstina Hansdatter Wind); døde 1 nov. 1825, Søndeskov Mølle, Folding, Ribe; blev begravet 8 nov. 1825, Folding, Ribe.

    Peder blev gift med Anna Sophie Lauritsdatter 28 jun. 1793. Anna blev født 24 aug. 1771, Fæsted; døde sep. 1811, Folding, Ribe; blev begravet 8 sep. 1811, Folding, Ribe. [Gruppeskema]


  2. 7.  Anna Sophie Lauritsdatter blev født 24 aug. 1771, Fæsted; døde sep. 1811, Folding, Ribe; blev begravet 8 sep. 1811, Folding, Ribe.
    Børn:
    1. Ane Kirstine Pedersdatter blev født 20 okt. 1794, Karkovgård, Seem, Ribe.
    2. 3. Bodild Pedersdatter blev født 2 mar. 1797, Karkovgård, Seem, Ribe; døde 24 dec. 1864, Nørbølling, Folding, Ribe; blev begravet 3 jan. 1865, Folding, Ribe.
    3. Cathrine Pedersdatter blev født 4 mar. 1799, Karkovgård, Seem, Ribe; døde 19 jun. 1802, Karkovgård, Seem, Ribe.
    4. Karen Pedersdatter blev født 26 jun. 1801, Karkovgård, Seem, Ribe.
    5. Jørgen Pedersen blev født 1805, Sønderskov Mølle, Folding, Ribe; døde 29 jan. 1893, Sønderskov Mølle, Folding, Ribe; blev begravet 4 feb. 1893, Folding, Ribe.
    6. Laurids Pedersen blev født 1808, Sønderskov Mølle, Folding, Ribe; døde 7 okt. 1873, Kjøbenhoved, Skrave, Haderslev; blev begravet 12 okt. 1873, Folding, Ribe.


Generation: 4

  1. 12.  Jørgen Thomasen \ Thomsen blev født 6 jan. 1736, Karkovgård, Seem, Ribe; døde 8 nov. 1771, Karkovgård, Seem, Ribe; blev begravet 10 nov. 1771, Seem, Ribe.

    Jørgen blev gift med Anna Kirstina Hansdatter Wind 10 okt. 1760, Spandet, Tønder. Anna (datter af Hans Jørgensen Wind og Cathrine Pedersdatter Wolf) blev født dec. 1736, Fjersted, Spandet, Tønder; døde 25 aug. 1807, Karkovgård, Seem, Ribe; blev begravet 28 aug. 1807, Seem, Ribe. [Gruppeskema]


  2. 13.  Anna Kirstina Hansdatter Wind blev født dec. 1736, Fjersted, Spandet, Tønder (datter af Hans Jørgensen Wind og Cathrine Pedersdatter Wolf); døde 25 aug. 1807, Karkovgård, Seem, Ribe; blev begravet 28 aug. 1807, Seem, Ribe.
    Børn:
    1. Hans Jørgensen blev født 4 feb. 1762, Karkovgård, Seem, Ribe.
    2. Karen Jørgensdatter blev født 23 jul. 1763, Seem, Ribe; døde før 1834.
    3. Thomas Jørgensen blev født 13 apr. 1765, Seem, Ribe; døde 6 feb. 1848, Bogø, Præstø; blev begravet 14 feb. 1848, Bogø, Præstø.
    4. Jacob Jørgensen blev født 23 okt. 1766, Seem, Ribe; døde 28 nov. 1814, Toftlund, Haderslev; blev begravet 4 dec. 1814, Toftlund, Haderslev.
    5. Niels Jørgensen blev født 26 jun. 1768, Seem, Ribe; døde 31 maj 1770, Seem, Ribe.
    6. 6. Peder Jørgensen blev født 3 feb. 1770, Seem, Ribe; døde 1 nov. 1825, Søndeskov Mølle, Folding, Ribe; blev begravet 8 nov. 1825, Folding, Ribe.
    7. Cathrine Jørgensdatter blev født 1 feb. 1772, Seem, Ribe; døde jun. 1811, Roager, Tønder; blev begravet 2 jun. 1811, Roager, Tønder.